RAF Electronic Hardware 1537-B-3-AL
1537-B-3-AL
Part No.:
1537-B-3-AL
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
1537-B-3-AL.pdf
Description:
ROUND SWAGE SPACERPLAIN ALUMINUM
Quantity:
RFQ
Payment:
payment
Shipping:
Product details
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Round Spacer Round Spacer Round Spacer Round Spacer Round Spacer
Threaded/Unthreaded Unthreaded Unthreaded Unthreaded Unthreaded Unthreaded
Gender Female, Swage Female, Swage Female, Swage Female, Swage Female, Swage
ScrewThreadSize - - - - -
Diameter-Inside 0.101 (2.57mm) 0.101 (2.57mm) 0.101 (2.57mm) 0.101 (2.57mm) 0.101 (2.57mm)
Diameter-Outside 0.250 (6.35mm) 1/4 0.250 (6.35mm) 1/4 0.250 (6.35mm) 1/4 0.250 (6.35mm) 1/4 0.250 (6.35mm) 1/4
BetweenBoardHeight 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2
Length-Overall 0.605 (15.37mm) 0.605 (15.37mm) 0.605 (15.37mm) 0.605 (15.37mm) 0.605 (15.37mm)