1N5340BE3/TR12.pdf
1N5340BE3/TR12.pdf
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Power - Max | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Package / Case | 1 Ohms | 1 Ohms | 1 Ohms | 1 Ohms | 1 Ohms |
| Operating Temperature | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Supplier Device Package | 1 µA @ 3 V | 1 µA @ 3 V | 1 µA @ 3 V | 1 µA @ 3 V | 1 µA @ 3 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A |