1N5352B/TR12.pdf
1N5352B/TR12.pdf
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Power - Max | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Package / Case | 2.5 Ohms | 2.5 Ohms | 2.5 Ohms | 2.5 Ohms | 2.5 Ohms |
| Operating Temperature | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Supplier Device Package | 1 µA @ 10.8 V | 1 µA @ 10.8 V | 1 µA @ 10.8 V | 1 µA @ 10.8 V | 1 µA @ 10.8 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A |