1N5923AP/TR8.pdf
1N5923AP/TR8.pdf
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Power - Max | 1.5 W | 1.5 W | 1.5 W | 1.5 W | 1.5 W |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Package / Case | 3.5 Ohms | 3.5 Ohms | 3.5 Ohms | 3.5 Ohms | 3.5 Ohms |
| Operating Temperature | 8.2 V | 8.2 V | 8.2 V | 8.2 V | 8.2 V |
| Supplier Device Package | 5 µA @ 6.5 V | 5 µA @ 6.5 V | 5 µA @ 6.5 V | 5 µA @ 6.5 V | 5 µA @ 6.5 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA |