AP7361-10FGE-7.pdf
AP7361-10FGE-7.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 6V | 6V | 6V | 6V | 6V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1V | 1V | 1V | 1V | 1V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.7V @ 1A | 0.7V @ 1A | 0.7V @ 1A | 0.7V @ 1A | 0.7V @ 1A |
| Current-Output | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Current-Quiescent(Iq) | 90 µA | 90 µA | 90 µA | 90 µA | 90 µA |
| Current-Supply(Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz) | 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz) | 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz) | 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz) | 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz) |
| ControlFeatures | Enable | Enable | Enable | Enable | Enable |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |