Diodes Incorporated AP7361EA-15SP-13
AP7361EA-15SP-13
Part No.:
AP7361EA-15SP-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AP7361EA-15SP-13.pdf
Description:
LDO CMOS HICURR SO-8EP T&R 2.5K
Quantity:
RFQ
Payment:
payment
Shipping:
Product details
Package/Case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) - - - - -
Current-Output 1A 1A 1A 1A 1A