FAN4860UC54X.pdf
FAN4860UC54X.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | TinyBoost® | TinyBoost® | TinyBoost® | TinyBoost® | TinyBoost® |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Function | Step-Up | Step-Up | Step-Up | Step-Up | Step-Up |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Topology | Boost | Boost | Boost | Boost | Boost |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 2.3V | 2.3V | 2.3V | 2.3V | 2.3V |
| Voltage-Input(Max) | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 5.4V | 5.4V | 5.4V | 5.4V | 5.4V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| Current-Output | 1A (Switch) | 1A (Switch) | 1A (Switch) | 1A (Switch) | 1A (Switch) |
| Frequency-Switching | 3MHz | 3MHz | 3MHz | 3MHz | 3MHz |