Vishay Dale IHDM1008BCEV5R6M20
IHDM1008BCEV5R6M20
Part No.:
IHDM1008BCEV5R6M20
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Vertical, 2 PC Pin
Datasheet:
IHDM1008BCEV5R6M20.pdf
Description:
HIGH CURRENT THROUGH-HOLE INDUCT
Quantity:
RFQ
Payment:
payment
Shipping:
Product details
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series IHDM-1008BC-x0 IHDM-1008BC-x0 IHDM-1008BC-x0 IHDM-1008BC-x0 IHDM-1008BC-x0
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material-Core Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder Iron Powder
Inductance 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 45 A 45 A 45 A 45 A 45 A
Current-Saturation(Isat) 125A 125A 125A 125A 125A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 1.5mOhm Max 1.5mOhm Max 1.5mOhm Max 1.5mOhm Max 1.5mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Frequency-SelfResonant 34MHz 34MHz 34MHz 34MHz 34MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 180°C -40°C ~ 180°C -40°C ~ 180°C -40°C ~ 180°C -40°C ~ 180°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz