LM5005MH.pdf
LM5005MH.pdf
| Image |  |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| Function | Step-Down | Step-Down | Step-Down | Step-Down | Step-Down |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Topology | Buck | Buck | Buck | Buck | Buck |
| OutputType | Adjustable | Adjustable | Adjustable | Adjustable | Adjustable |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 7V | 7V | 7V | 7V | 7V |
| Voltage-Input(Max) | 75V | 75V | 75V | 75V | 75V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.225V | 1.225V | 1.225V | 1.225V | 1.225V |
| Voltage-Output(Max) | 70V | 70V | 70V | 70V | 70V |
| Current-Output | 2.5A | 2.5A | 2.5A | 2.5A | 2.5A |
| Frequency-Switching | 50kHz ~ 500kHz | 50kHz ~ 500kHz | 50kHz ~ 500kHz | 50kHz ~ 500kHz | 50kHz ~ 500kHz |