LT1109ACN8-12#PBF.pdf
LT1109ACN8-12#PBF.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Function | Step-Up | Step-Up | Step-Up | Step-Up | Step-Up |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Topology | Boost | Boost | Boost | Boost | Boost |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 2V | 2V | 2V | 2V | 2V |
| Voltage-Input(Max) | 9V | 9V | 9V | 9V | 9V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 12V | 12V | 12V | 12V | 12V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| Current-Output | 2A (Switch) | 2A (Switch) | 2A (Switch) | 2A (Switch) | 2A (Switch) |
| Frequency-Switching | 120kHz | 120kHz | 120kHz | 120kHz | 120kHz |