LT3970HMS-3.3#PBF.pdf
LT3970HMS-3.3#PBF.pdf
| Image |  |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Function | Step-Down | Step-Down | Step-Down | Step-Down | Step-Down |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Topology | Buck | Buck | Buck | Buck | Buck |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 4.2V | 4.2V | 4.2V | 4.2V | 4.2V |
| Voltage-Input(Max) | 40V | 40V | 40V | 40V | 40V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| Current-Output | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA |
| Frequency-Switching | 200kHz ~ 2.25MHz | 200kHz ~ 2.25MHz | 200kHz ~ 2.25MHz | 200kHz ~ 2.25MHz | 200kHz ~ 2.25MHz |