LTC1503IS8-1.8#PBF.pdf
LTC1503IS8-1.8#PBF.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Function | Step-Down | Step-Down | Step-Down | Step-Down | Step-Down |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Topology | Charge Pump | Charge Pump | Charge Pump | Charge Pump | Charge Pump |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 2.4V | 2.4V | 2.4V | 2.4V | 2.4V |
| Voltage-Input(Max) | 6V | 6V | 6V | 6V | 6V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| Current-Output | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA |
| Frequency-Switching | 600kHz | 600kHz | 600kHz | 600kHz | 600kHz |