MC78L12ACPX.pdf
MC78L12ACPX.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 35V | 35V | 35V | 35V | 35V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 12V | 12V | 12V | 12V | 12V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | - | - | - | - | - |
| Current-Output | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 6.5 mA | 6.5 mA | 6.5 mA | 6.5 mA | 6.5 mA |
| Current-Supply(Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | 65dB (120Hz) | 65dB (120Hz) | 65dB (120Hz) | 65dB (120Hz) | 65dB (120Hz) |
| ControlFeatures | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C |