Microchip Technology MIC5317-1.2YD5-TR
MIC5317-1.2YD5-TR
Part No.:
MIC5317-1.2YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5317-1.2YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 150MA TSOT23-5
Quantity:
RFQ
Payment:
payment
Shipping:
Product details
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA
Current-Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current-Quiescent(Iq) 39 µA 39 µA 39 µA 39 µA 39 µA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C