NCR50SKR-52-15R.pdf
NCR50SKR-52-15R.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Yageo | Yageo | Yageo | Yageo | Yageo |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Series | NCR | NCR | NCR | NCR | NCR |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Resistance | 15 Ohms | 15 Ohms | 15 Ohms | 15 Ohms | 15 Ohms |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Power(Watts) | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Carbon Film | Carbon Film | Carbon Film | Carbon Film | Carbon Film |
| Size/Dimension | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Height-Seated(Max) | 0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm) | 0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm) | 0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm) | 0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm) | 0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm) |