R1170H301B-T1-FE.pdf
R1170H301B-T1-FE.pdf
| Image |  |
| Package/Case | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 |
| Series | R1170x | R1170x | R1170x | R1170x | R1170x |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 7V | 7V | 7V | 7V | 7V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 3V | 3V | 3V | 3V | 3V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.18V @ 300mA | 0.18V @ 300mA | 0.18V @ 300mA | 0.18V @ 300mA | 0.18V @ 300mA |
| Current-Output | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 160 µA | 160 µA | 160 µA | 160 µA | 160 µA |
| Current-Supply(Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | 50dB (1kHz) | 50dB (1kHz) | 50dB (1kHz) | 50dB (1kHz) | 50dB (1kHz) |
| ControlFeatures | Enable | Enable | Enable | Enable | Enable |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |