Vishay Dale RCL0612390KJNEA
RCL0612390KJNEA
Part No.:
RCL0612390KJNEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet:
RCL0612390KJNEA.pdf
Description:
RES SMD 390K OHM 3/4W 1206 WIDE
Quantity:
RFQ
Payment:
payment
Shipping:
Product details
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series RCL RCL RCL RCL RCL
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 390 kOhms 390 kOhms 390 kOhms 390 kOhms 390 kOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm)