Texas Instruments TPS7B8150DRVR
TPS7B8150DRVR
Part No.:
TPS7B8150DRVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS7B8150DRVR.pdf
Description:
IC POWER
Quantity:
RFQ
Payment:
payment
Shipping:
Product details
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Output(Min/Fixed) 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.585V @ 150mA 0.585V @ 150mA 0.585V @ 150mA 0.585V @ 150mA 0.585V @ 150mA
Current-Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current-Quiescent(Iq) 3.5 µA 3.5 µA 3.5 µA 3.5 µA 3.5 µA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz)