YB16WCKW01-5D12-JB.pdf
YB16WCKW01-5D12-JB.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | NKK Switches | NKK Switches | NKK Switches | NKK Switches | NKK Switches |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | YB | YB | YB | YB | YB |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Circuit | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| SwitchFunction | On-On | On-On | On-On | On-On | On-On |
| CurrentRating(Amps) | 3A (AC/DC) | 3A (AC/DC) | 3A (AC/DC) | 3A (AC/DC) | 3A (AC/DC) |
| VoltageRating-AC | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| VoltageRating-DC | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| ActuatorType | Round, Button | Round, Button | Round, Button | Round, Button | Round, Button |
| ActuatorMarking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking |
| IlluminationTypeColor | LED, Amber | LED, Amber | LED, Amber | LED, Amber | LED, Amber |
| IlluminationVoltage(Nominal) | 12 VDC | 12 VDC | 12 VDC | 12 VDC | 12 VDC |
| TerminationStyle | Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm) | Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm) | Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm) | Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm) | Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm) |
| PanelCutoutDimensions | Circular - 16.00mm Dia | Circular - 16.00mm Dia | Circular - 16.00mm Dia | Circular - 16.00mm Dia | Circular - 16.00mm Dia |