Panasonic Electronic Components ERJ-12NF2001U
ERJ-12NF2001U
Part No.:
ERJ-12NF2001U
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ERJ-12NF2001U.pdf
Description:
RES SMD 2K OHM 1% 3/4W 1812
Quantity:
RFQ
Payment:
payment
Shipping:
Product details
Image ERJ-12NF2001U ERJ-12NF1501U ERJ-12NF1000U ERJ-12NF1003U
Part Number ERJ-12NF2001U ERJ-12NF1501U ERJ-12NF1000U ERJ-12NF1003U
Package/Case 1812 (4532 Metric) 1812 (4532 Metric) 1812 (4532 Metric) 1812 (4532 Metric)
Series ERJ-12N ERJ-12N ERJ-12N ERJ-12N
ProductStatus Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Resistance 2 kOhms 2 kOhms 2 kOhms 2 kOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm)