SLR500JB-0R02.pdf
SLR500JB-0R02.pdf
| Image |  |
| Part Number | SLR500JB-0R15 | SLR500JB-0R02 | SLR500JB-0R18 | SLR500JB-0R027 |
| Manufacturer | Yageo | Yageo | Yageo | Yageo |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | SLR | SLR | SLR | SLR |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 20 mOhms | 20 mOhms | 20 mOhms | 20 mOhms |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power(Watts) | 5W | 5W | 5W | 5W |
| Composition | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic |
| TemperatureCoefficient | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -55°C ~ 155°C | -55°C ~ 155°C | -55°C ~ 155°C | -55°C ~ 155°C |
| Size/Dimension | - | - | - | - |
| Height-Seated(Max) | 0.551 L x 0.197 W (14.00mm x 5.00mm) | 0.551 L x 0.197 W (14.00mm x 5.00mm) | 0.551 L x 0.197 W (14.00mm x 5.00mm) | 0.551 L x 0.197 W (14.00mm x 5.00mm) |
| NumberofTerminations | 0.748 (19.00mm) | 0.748 (19.00mm) | 0.748 (19.00mm) | 0.748 (19.00mm) |